EKYA500ELL102ML25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 2,243
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 358
Datasheet
In Stock: 12,196
In Stock: 396
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Direct
Rubycon
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 31
Nichicon
Upgrade
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKYA500ELL102ML25S
DigiKey Part Number
565-EKYA500ELL102ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA500ELL102ML25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKYA500ELL102ML25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.2775 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C