EKY-500ELL102ML25S
DigiKey Part Number
565-EKY-500ELL102ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-500ELL102ML25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-500ELL102ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.533 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 100 kHz
Impedance
25 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C