108KBM050M
DigiKey Part Number
108KBM050M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
108KBM050M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 165.8mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.446 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.41 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
165.8mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C