50YXJ1000MGC16X25
DigiKey Part Number
1189-50YXJ1000MGC16X25CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50YXJ1000MGC16X25TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXJ1000MGC16X25
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50YXJ1000MGC16X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.048 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.73 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C