EKZM500ELL102ML25S
DigiKey Part Number
565-3583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZM500ELL102ML25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKZM500ELL102ML25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.806 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.01 A @ 100 kHz
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C