EEU-FR1H102
DigiKey Part Number
P14466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1H102 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.49 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.32 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
16 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C