50YXH1000MEFC16X25 is Obsolete and no longer manufactured.
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 148
Datasheet
In Stock: 8,923
In Stock: 309
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 174
Upgrade
In Stock: 199
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
In Stock: 31
Panasonic Industry
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
50YXH1000MEFC16X25
DigiKey Part Number
1189-50YXH1000MEFC16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXH1000MEFC16X25
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXH1000MEFC16X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.533 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C