CMX100D10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
CMX100D10
DigiKey Part Number
CC1709-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMX100D10
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 0-100V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMX100D10 Models
Category
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Mfr
Load Current
10 A
Series
On-State Resistance (Max)
10 mOhms
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
4-SIP
Circuit
Approval Agency
CE, cURus
Output Type
DC
Base Product Number
Voltage - Input
3 ~ 10VDC