CMX60D20
DigiKey Part Number
CC1666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMX60D20
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 0-60V
EDA/CAD Models
CMX60D20 Models
Category
Voltage - Load
0 V ~ 60 V
Mfr
Load Current
20 A
Series
On-State Resistance (Max)
3.3 mOhms
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Voltage - Input
3 ~ 10VDC