420USC560MEFC35X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 93
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 915
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 13
Similar
In Stock: 116
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Direct
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 165
Nichicon
In Stock: 193
TDK
In Stock: 174
TDK
In Stock: 100
In Stock: 231
In Stock: 167
560 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
420USC560MEFC35X45
DigiKey Part Number
1189-420USC560MEFC35X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420USC560MEFC35X45
Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
420USC560MEFC35X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.13 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C