B43508A5567M000
DigiKey Part Number
495-6280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A5567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 220mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.08 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C