B43644E5567M000
DigiKey Part Number
B43644E5567M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644E5567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 200mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.34 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C