400MXC560MEFCSN35X45
DigiKey Part Number
1189-400MXC560MEFCSN35X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXC560MEFCSN35X45
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400MXC560MEFCSN35X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.968 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C