400VXG560MEFCSN35X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 13
Datasheet
In Stock: 78
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
TDK
In Stock: 167
TDK
Chemi-Con
In Stock: 400
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
400VXG560MEFCSN35X45
DigiKey Part Number
400VXG560MEFCSN35X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400VXG560MEFCSN35X45
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400VXG560MEFCSN35X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.066 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C