ELHS451VSN561MA40S
DigiKey Part Number
565-5105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHS451VSN561MA40S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELHS451VSN561MA40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.7885 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C