450USG560MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
1189-3673-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450USG560MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
450USG560MEFCSN35X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.948 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C