EKMT421VSN561MA45S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 93
Rubycon
In Stock: 915
In Stock: 13
In Stock: 78
TDK
In Stock: 174
TDK
In Stock: 231
In Stock: 167
560 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMT421VSN561MA45S
DigiKey Part Number
EKMT421VSN561MA45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT421VSN561MA45S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMT421VSN561MA45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1184 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C