UVY0J682MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 398
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 280
In Stock: 500
Direct
Chemi-Con
In Stock: 39
Panasonic Industry
In Stock: 175
Panasonic Industry
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY0J682MHD
DigiKey Part Number
UVY0J682MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY0J682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY0J682MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5525 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C