EKMG6R3ELL682MK25S
DigiKey Part Number
565-1271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG6R3ELL682MK25S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.458 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C