UPW0J682MHD
DigiKey Part Number
493-1720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW0J682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPW0J682MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.176 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.56 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C