UPS0J682MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 398
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 348
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 175
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
In Stock: 196
Chemi-Con
Chemi-Con
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPS0J682MHD
DigiKey Part Number
UPS0J682MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS0J682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS0J682MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.653 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C