UPW0J682MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 398
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 196
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 175
In Stock: 0
In Stock: 0
Chemi-Con
Chemi-Con
Parametric Equivalent
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW0J682MHD6
DigiKey Part Number
493-1721-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW0J682MHD6
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW0J682MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.117 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C