0402B221M500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 14,969
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 7,591
Datasheet
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
220 pF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
0402B221M500CT
DigiKey Part Number
1292-0402B221M500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402B221M500CT
Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402B221M500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)