HE1AN-DC12V
DigiKey Part Number
255-1641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 900W
Coil Resistance
75 Ohms
Coil Current
160 mA