HE2AN-DC12V
DigiKey Part Number
255-1659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE2AN-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CSA, VDE, UR
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6925VA, 750W
Coil Resistance
75 Ohms
Coil Current
160 mA