HE1AN-AC12V
DigiKey Part Number
255-3711-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-AC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Must Operate Voltage
8.4 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.8 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, VDE, UR
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 900W
Coil Resistance
87 Ohms
Coil Current
138 mA