HE1AN-S-DC24V
DigiKey Part Number
255-1654-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-S-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Termination Style
Screw Terminal
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 900W
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
80 mA