UPM1H102MHD
DigiKey Part Number
493-7341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1H102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1H102MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.15 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C