B41858C6108M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 250
In Stock: 483
Parametric Equivalent
In Stock: 488
Parametric Equivalent
In Stock: 36
Nichicon
In Stock: 298
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 32mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
B41858C6108M000
DigiKey Part Number
B41858C6108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C6108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41858C6108M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.653 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
32mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C