MAL213651102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 250
Datasheet
Upgrade
In Stock: 483
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 488
Parametric Equivalent
In Stock: 36
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL213651102E3
DigiKey Part Number
MAL213651102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213651102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAL213651102E3 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.32 A @ 100 Hz
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C