B41866C8108M000
DigiKey Part Number
B41866C8108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41866C8108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 56mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.103 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
52 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
56mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C