UPW1J102MHD
DigiKey Part Number
493-1956-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1J102MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.078 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.77 A @ 100 kHz
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C