ESK107M016AC3FA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Panasonic Industry
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK107M016AC3FA
DigiKey Part Number
399-ESK107M016AC3FATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK107M016AC3FA
Description
CAP ALUM RAD 85C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK107M016AC3FA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
198 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C