ESK107M016AC3AA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 8,558
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 30,080
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
In Stock: 604
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK107M016AC3AA
DigiKey Part Number
399-6601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK107M016AC3AA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK107M016AC3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
198 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C