16PK100MEFC5X11 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2,498
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 604
Datasheet
In Stock: 74,184
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
Chemi-Con
KEMET
KEMET
Nichicon
Nichicon
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
16PK100MEFC5X11
DigiKey Part Number
16PK100MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16PK100MEFC5X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16PK100MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C