ESK107M025AC3EA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 27,377
Rubycon
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK107M025AC3EA
DigiKey Part Number
399-ESK107M025AC3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK107M025AC3EA
Description
CAP ALUM RAD 85C
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK107M025AC3EA Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
174 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C