EDK477M016S9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 5,167
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 500
Rubycon
In Stock: 479
In Stock: 500
In Stock: 589
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 698
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 17
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 187
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK477M016S9MAA
DigiKey Part Number
EDK477M016S9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK477M016S9MAA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK477M016S9MAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
437.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C