EDH477M016S9MAA
DigiKey Part Number
399-EDH477M016S9MAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDH477M016S9MAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDH477M016S9MAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH477M016S9MAA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDH477M016S9MAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C