16TLV470M8X10.5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 16TLV470M8X10.5 |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 16TLV470M8X10.5 Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 360 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 160 mOhms |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Voltage - Rated 16 V | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |