EEV477M016S9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 12
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 8,168
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 17
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 500
Parametric Equivalent
In Stock: 479
In Stock: 500
In Stock: 589
In Stock: 984
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 293
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV477M016S9MAA
DigiKey Part Number
EEV477M016S9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV477M016S9MAA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV477M016S9MAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C