IPD25CN10NGATMA1
DigiKey Part Number
IPD25CN10NGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD25CN10NGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD25CN10NGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD25CN10NGATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 35A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 35A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD25CN10NGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 39µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2070 pF @ 50 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V