DI080N06PQ
DigiKey Part Number
4878-DI080N06PQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI080N06PQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI080N06PQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI080N06PQ
Description
MOSFET POWERQFN 5X6 N 65V
Detailed Description
N-Channel 65 V 80A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount 8-QFN (5x6)
EDA/CAD Models
DI080N06PQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3500 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
80W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
65 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.6mOhm @ 40A, 10V