DI020N06D1
DigiKey Part Number
4878-DI020N06D1TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI020N06D1CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI020N06D1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI020N06D1
Description
MOSFET DPAK N 60V 0.024OHM 175C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 20A (Tc) 45W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
EDA/CAD Models
DI020N06D1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25.3 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
590 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 20A, 10V