SMCJ64CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 775
103V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ64CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ64CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ64CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ64CA-13
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ64CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
2
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V