CD214C-T64CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 16,157
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 13,634
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
In Stock: 599
103V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T64CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T64CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T64CALF
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T64CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V