SMCJ64CA-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 599
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3,741
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 836
Microchip Technology
Similar
103V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ64CA-HRAT7
DigiKey Part Number
SMCJ64CA-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ64CA-HRAT7
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V