SMCJ75CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 775
Datasheet
121V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ75CA/TR13
DigiKey Part Number
13-SMCJ75CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ75CA/TR13
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V