TV30C640JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Littelfuse Inc.
In Stock: 599
Littelfuse Inc.
103V Clamp 29.13A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV30C640JB-G
DigiKey Part Number
TV30C640JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV30C640JB-G
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV30C640JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
29.13A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V