1.5SMC75CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
103V Clamp 14.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC75CA/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5SMC75CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC75CA/TR13
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64.1V
Voltage - Breakdown (Min)
71.3V