1210X475K250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 6,463
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,452
Datasheet
YAGEO
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric)
1210X475K250CT
DigiKey Part Number
1292-1210X475K250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210X475K250CT
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210X475K250CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)